Reklama:

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

dr n.med Anna Pura-Rynasiewicz

Ten tekst przeczytasz w 15 min.

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

Pantherstock

Dbanie o cerę

Zdrowa skóra chroni nasz organizm przed różnymi drobnoustrojami. Podstawowym elementem tej ochrony jest naskórek, a zwłaszcza warstwa rogowa i płaszcz lipidowy na jej powierzchni. Dodatkową obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi zapewniają swoiste i nieswoiste mechanizmy immunologiczne. Również kwaśny odczyn na powierzchni skóry (pH 5,4 – 5,9) faworyzuje względnie mniej szkodliwe bakterie i chroni przed szczepami patogennymi.

Reklama:

Zakażenia paciorkowcowe - Róża (erysipelas

Częsta, ostra, rumieniowa, gwałtownie szerząca się infekcja skóry z towarzyszącymi objawami ogólnymi. Czynnikiem etiologicznym jest najczęściej Streptococcus pyogenes, rzadko inne paciorkowce i inne bakterie. Dawniej choroba występowała częściej na twarzy, obecnie najczęstszą lokalizacją są podudzia, a także ramiona u pacjentek po mastektomii i usunięciu węzłów chłonnych. Do zakażenia dochodzi w przypadku miejscowego uszkodzenie skóry związanego z infekcją wirusem opryszczki, międzypalcową grzybicą stóp, owrzodzeniami podudzi.

Początkowo pojawia się bolesny rumień, wyraźnie odgraniczony od otoczenia. U większości pacjentów występuje gorączka, dreszcze i limfadenopatia. W pewnych przypadkach może dojść do rozwoju cięższych postaci róży: pęcherzowej, krwotocznej, czy zgorzelinowej, a w skrajnych przypadkach również ropowiczej.    

Zmiany różnicujemy z ostrym kontaktowym zapaleniem skóry, ale w tym przypadku nie stwierdza się objawów ogólnych. Również dość podobnie wygląda wczesna faza półpaśca i rumień wędrujący. Rumień guzowaty różni się wolniejszym przebiegiem. W toczniu rumieniowatym występują inne zmiany skórne oraz objawy narządowe.

Leczenie polega na stosowaniu okładów z sody lub 2% roztworu ichtiolu. W leczeniu ogólnym najczęściej stosuje się penicylinę ze względu na dużą wrażliwość paciorkowców na ten antybiotyk. W przypadkach uczulenia na penicylinę zwykle podaje się erytromycynę.

Liszajec niepęcherzowy (impetigo contagiosa) - zakażenia o etiologii mieszanej gronkowcowo-paciorkowcowej 

Jest częstą, powierzchowną infekcją skóry występującą u dzieci. Czynnikiem etiologicznym jest Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Liszajec charakteryzuje się dużą zakaźnością, często kilkoro dzieci z jednego środowiska (rodzina, przedszkole) choruje jednocześnie. W posiewach często stwierdza się równocześnie S. aureus i Str.pyogenes.

Objawem początkowym są drobne, wielkości łebka od szpilki, pęcherzyki usadowione na rumieniowym podłożu. Trudno je zauważyć, gdyż bardzo szybko pękają przekształcając się w charakterystyczne grube strupy barwy miodu. Zmiany mają tendencję do rozprzestrzeniania się i zlewania. Najczęściej zajmują twarz, szczególnie wokół nosa i ust, a także kark i dłonie.

Rokowanie jest dobre, z dobrą reakcją na leczenie. Najcięższym powikłaniem jest kłębuszkowi zapalenie nerek, jeżeli infekcja spowodowana była szczepami uszkadzającymi nerki. Częstość występowania tego powikłania szacowana jest na około 4%. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia należy wykonać u dziecka badanie moczu.

Liszajec zakaźny należy przede wszystkim różnicować z wtórnie zakażoną infekcją wirusem opryszczki zwykłej (HSV). Wykwity opryszczki częściej zajmują błony śluzowe i mają większą tendencję do układania się we wzory policykliczne. Również w niektórych infekcjach dermatofitowych, a zwłaszcza w zakażeniach patogenami zwierzęcymi, mogą występować strupy i sączenie.

Leczenie zależy od rozległości zmian skórnych. W przypadku występowania nielicznych wykwitów wystarczy leczenie zewnętrzne antybiotykiem, najczęściej mupirocyną lub kwasem fusydowym. U osób z ograniczoną chorobą miejscowe stosowanie mupirocyny lub kwasu fusydowego jest tak samo skuteczne, a nawet skuteczniejsze niż ogólnie podawane antybiotyki i powoduje mniej działań niepożądanych. Natomiast w przypadku zmian rozległych bezpieczniejsze jest włączenie ogólnego leczenia penicylinami półsyntetycznymi. Brakuje wiarygodnych danych porównujących skuteczność leczenia miejscowego i ogólnego u osób z rozległymi zmianami skórnymi.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

gość
Forum: Skóra
Krostka przy odbycie
Cześć. Dziś zauważyłem przy odbycie krostke. Dodam że nie mam jelita grubego. Ileostomia na stałe. Co to może być. Pozdrawiam
gość
Forum: Skóra
zmiany na skórze rąk, nadgarstków i przedramion
Dzień dobry, proszę o poradę, opiszę przebieg mojego problemu 28.04-04.05 Około 28.04 na skórze rąk pojawiły mi się dwie nieduże zmiany skórne (mniej więcej wielkości 5 zł) jedna między kc...
gość
Forum: Skóra
Zmiana skórna na plecach
Około 3 miesięcy temu pojawił mi się czerwony guzek na plecach. Średnica jest mniejsza niż gumka od ołówka, mniej niż jeden centymetr. Nie boli, nie swędzi, nie rośnie dalej, nie wrzodzieje, nie krwa...
gość
Forum: Skóra
Co to może byc
Hej, czy to może być świerzb? W ogóle nie swędzi, ale głaskałam kota, który później okazał się mieć swierzba właśnie…
Zapalenie okoloustne
Mam zapalenie okołoustne, byłam u lekarza dostałam antykiotyk i dwie macie do smarowania rozex i skinoren. Staram się ograniczyć kosmetyki krotych używam do pielęgnacji twarzy ale z uwagi na twarda w...
gość
Forum: Skóra
Czy ktoś wie co to może być?
Hej, mam pytanie, czy ktoś może mi pomóc. Co to może być ? Swędzi i jest nabrzmiałe. Cyz to ugryzienia ? Po nocy wyskoczyły.
Reklama:
Reklama: