Reklama:

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

dr n.med Anna Pura-Rynasiewicz

Ten tekst przeczytasz w 15 min.

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

Pantherstock

Dbanie o cerę

Zdrowa skóra chroni nasz organizm przed różnymi drobnoustrojami. Podstawowym elementem tej ochrony jest naskórek, a zwłaszcza warstwa rogowa i płaszcz lipidowy na jej powierzchni. Dodatkową obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi zapewniają swoiste i nieswoiste mechanizmy immunologiczne. Również kwaśny odczyn na powierzchni skóry (pH 5,4 – 5,9) faworyzuje względnie mniej szkodliwe bakterie i chroni przed szczepami patogennymi.

Reklama:

Niesztowica (ecthyma

Jest to ropne zapalenie skóry z owrzodzeniem zwykle wywoływane przez paciorkowiec β –hemolizujący z grupy A i gronkowiec złocisty. Występuje częściej u dzieci i pacjentów z obniżoną odpornością, a także w przypadkach niedostatecznej higieny. Do zakażenia dochodzi wskutek wnikania mikroorganizmów przez miejsca urazów.

Początkowo pojawia się zmiana pęcherzowo-ropna na rumieniowym podłożu, a następnie infekcja penetruje bardziej w głąb, uszkadzając skórę właściwą i powodując powstanie owrzodzenia pokrytego strupem. Zmiany najczęściej lokalizują się na kończynach dolnych, a także tułowiu i pośladkach. Zwykle towarzyszy im zapalenie naczyń chłonnych i limfadenopatia.

Niesztowice należy różnicować z owrzodzeniami podudzi o różnej etiologii: leukoklasytyczne zapalenie naczyń, rumień stwardniały, piodermia zgorzelinowa.

Stosuje się leczenie ogólne antybiotykiem, najczęściej penicyliną penicylinazoporną lub cefalosporyną oraz miejscowe leczenie odkażające.

Zakażenie wywołane przez gronkowe i paciorkowce, fot. panthermedia

Zapalenie tkanki podskórnej (cellulitis

Jest to zakażenie skóry i tkanek miękkich, często obejmujące także powięzie, mięśnie i ścięgna, wywołane przez paciorkowce β –hemolizujące z grupy A lub gronkowiec złocisty. W większości przypadków do zakażenia dochodzi wskutek wnikania bakterii do skóry przez mikrourazy, rany chirurgiczne lub zasiedlanie skóry u pacjentów z posocznicą. Zmiany najczęściej lokalizują się w obrębie kończyny dolnej. Pierwszymi objawami są rumień i obrzęk, ale nie tak wyraźnie odgraniczone jak w róży. Towarzyszy im bolesność i ograniczenie ruchomości danego stawu. Może rozwinąć się zapalenie naczyń chłonnych, limfadenopatia i posocznica.

Zapalenie tkanki podskórnej należy różnicować przede wszystkim z zapaleniem żył głębokich i różą.

W przypadku zmian ograniczonych u ogólnie zdrowej osoby z reguły wystarcza doustne stosowanie antybiotyków, głównie penicyliny lub cefalosporyny. U pacjentów z objawami ogólnymi konieczne zwykle jest parenteralne podawanie antybiotyków. 

Przewlekła piodermia bujająca i wrzodziejąca (pyoderma vegetans et exulcerans

Przewlekła wrzodziejąca infekcja skóry ze zmianami brodawkowatymi na krawędziach rany. Przyczyną może być zakażenie różnymi bakteriami, przede wszystkim paciorkowcami, S. aureus i Enterobacteriaceae.

Zmiana, zwykle pojedyncza, o rozmiarach od 3 do 10 cm, występuje głównie na kończynach, pośladkach i w pachwinach. Ma charakter ogniska zapalnego z guzkami na obwodzie i owrzodzeniem lub martwicą czy przetoką w części centralnej. Stopniowo ulega powiększeniu. W obrębie zmiany mogą występować brodawkowate narośla.

W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę głębokie infekcje grzybicze, gruźlicę, pyoderma gangrenosum.

Wskazane jest ogólnoustrojowe stosowanie antybiotyków, często nawet przez okres kilku tygodni. Czasem konieczne jest dołączenie krótkotrwałej terapii glikokortykosteroidami, które zmniejszają stan zapalny.

Wyprzenie bakteryjne - diagnoza 

Zmiany zapalno-wysiękowe o etiologii mieszanej paciorkowcowo-gronkowcowej zlokalizowane w obrębie fałdów skóry, w pachwinach, pod pachami, w fałdach międzypośladkowych i podsutkowych. Do czynników sprzyjających należą; nadmierne pocenie, otyłość, cukrzyca, zaniedbania higieniczne.  

W rozpoznaniu należy wziąć pod uwagę wyprzenia drożdżakowe, grzybicę pachwin i łupież rumieniowy.

Z reguły wystarcza miejscowe leczenie antybiotykami, najczęściej mupirocyną .

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

gość
Forum: Skóra
Czyraki?
Od kilku miesięcy (może nawet lat) mam problem ze skórą na pupie. Co jakiś czas robi mi się tam czyrak (a przynajmniej tak mi się wydaje). Czasami są okresy gdzie skóra super się spisuje, a czasami r...
Paląca wysypka na plecach i ból pleców. Od 4 tyg.
Od 4 tyg mam okropny ból pleców i wysypkę która pali. Lekarz przepisał mi antybiotyki maści podejrzewając półpaśca ale ja wysypkę mam na całych plecach miał ktoś z czymś takim do czynienia bo już nie...
gość
Forum: Alergie
Swędzące Chrostki
Witam od kilku dni mam pełno małych Chrostek które strasznie mnie męczą strasznie mnie swędzą są bardzo mało widoczne mam ich pełno na rękach nogach brzuchu plecach
gość
Forum: Skóra
Krostki na rękach
Wiatm, ostatnimi czasy zmagam się z pewną przypadłością która sprawiła że niemal z dnia na dzień na dolnej części przedramienia wyskoczyło mi kilkanaście małych krostek. (teraz jest ich już o wiele w...
gość
Forum: Skóra
Zmiana na czubku nosa
Dzień dobry od dłuższego czasu mam taką zmianę na skórze na czubku nosa po wzięciu prysznica w ciepłej/gorącej wodzie robi się bardziej czerwone czy powinienem się niepokoić?
gość
Forum: Skóra
Proszę o zerknięcie czy to pieprzyk czy co
Bardzo proszę o informację czy to pieprzyk czy czerniak czy co? Iść z tym co dermatolog?
Reklama:
Reklama: