Agnieszka, super, gratuluje ladniejszej buzki
A teraz artykuł z protalu medycznego o stosowaniu izotetroiny w chemoprewencji nowotworowej:
Cytat:
Retinoidy
Badania nad możliwością zahamowania procesu kancerogenezy przez witaminę A (retinol) i jej syntetyczne analogi (retinoidy) skłoniły Michaela Sporna do sformułowania pojęcia chemoprewencji [9]. Jak wspomniano wyżej, przedstawiciel tej grupy związków uwiarygodnił jej znaczenie w badaniach klinicznych. Podawanie przez jeden rok wysokich dawek kwasu 13-cis-retinowego wywołało znaczące obniżenie przypadków drugich nowotworów pierwotnych. Efekt ten utrzymywał się jednak tylko przez 3 lata od zaprzestania leczenia [39]. Był to stosunkowo krótki okres, jednak klinicznie istotny, zważywszy na problem, jaki te nowotwory stanowią dla pacjentów wcześniej leczonych z powodu raków głowy i szyi [5, 6]. Badania z tym samym związkiem u pacjentów z przedzłośliwymi zmianami jamy ustnej [40, 41] wykazały ponadto, że leukoplakia jest wskaźnikiem ryzyka i dobrym markerem skuteczności oddziaływania czynników chemoprewencyjnych. Długotrwałe stosowanie retinoidów i ocena pełnego oddziaływania opracowanych dotychczas analogów jest utrudniona z powodu ich niekorzystnych objawów ubocznych, w tym działania teratogennego. Z tego powodu intensywnie poszukuje się nowych retinoidów, pozbawionych tych niekorzystnych właściwości. Stanowią one nadal najbardziej obiecującą grupę związków w odniesieniu do profilaktyki i leczenia nowotworów głowy i szyi [42].
Retinoidy modulują wzrost i różnicowanie komórek nowotworowych przez aktywację transkrypcji genów za pośrednictwem jądrowego receptora retinoidów. Receptory jądrowe, podobnie jak receptory steroidowe, należą do dużej rodziny czynników transkrypcyjnych, których aktywność jest regulowana poprzez wiązanie ligandu. Receptory RAR wiążą wszystkie trans-kwasy retinowe, natomiast RXR tylko kwas-9-cis retinowy. Obydwa występują w trzech różnych formach α, β, γ. Receptory te tworzą heterodimery RXR-RAR lub homodimery RXR-RXR, które wykazują duże powinowactwo do domen lub miejsc odpowiedzi w DNA, zlokalizowanych w obrębie genów regulowanych przez retinoidy [43]. Poza wiązaniem naturalnych kwasów retinowych receptory RAR i RXR wiążą szereg syntetycznych retinoidów. Te syntetyczne retinoidy wykazują zwykle selektywność wobec określonych form RAR lub względem RAR lub RXR. Te ostatnie określane są jako rexinoidy [44]. Nowe, selektywne wobec określonych receptorów retinoidy są pozbawione niekorzystnych właściwości, charakterystycznych dla naturalnych retinoidów i na ogół bardziej skuteczne. Badania oddziaływania szeregu syntetycznych retinoidów na proliferację kilku linii komórkowych płaskonabłonkowego raka głowy i szyi wykazały, że silniejszymi inhibitorami proliferacji tych komórek są te, które oddziaływują z heterodimerami RXR-RAR niż z homodimerami RXR-RXR. Ponadto najaktywniejsze retinoidy (CD437) indukowały apoptozę [45]. Wyniki tych badań pozwalają mieć nadzieję, że związki te będą bardziej skuteczne niż kwas 13-cis-retinowy w hamowaniu progresji raków głowy i szyi.
no jak dla mnie, artykul jest jasny i bardzo ciekawy

a wiec po kuracji *** jestesmy wszyscy chronieni przed rakiem glowy i szyi przez okres 3 lat..hmm, jak dla mnie to super, pocieszylo mnie to bardzo.chociaz i tak jest to ciezki lek i niezbyt dobry dla naszych organow wewnetrznych, to przynajmniej ma jakies pozytywne aspekty z punktu widzenia zapobiegania nowotworom. Jak znajde cos ciekawego jeszcze, to wkleje

warto wiedziec, czym tak naprawde jestesmy leczeni.
pozdrawiam! LEELOO