Reklama:

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

dr n.med Anna Pura-Rynasiewicz

Ten tekst przeczytasz w 15 min.

Ropne choroby bakteryjne skóry wywoływane przez gronkowce i paciorkowce

Pantherstock

Dbanie o cerę

Zdrowa skóra chroni nasz organizm przed różnymi drobnoustrojami. Podstawowym elementem tej ochrony jest naskórek, a zwłaszcza warstwa rogowa i płaszcz lipidowy na jej powierzchni. Dodatkową obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi zapewniają swoiste i nieswoiste mechanizmy immunologiczne. Również kwaśny odczyn na powierzchni skóry (pH 5,4 – 5,9) faworyzuje względnie mniej szkodliwe bakterie i chroni przed szczepami patogennymi.

Reklama:

Spis treści:

 1. Gronkowce i paciorkowece - objawy, leczenie
 2. Wybrane choroby bakteryjne skóry
 3. Liszajec - objawy, diagnoza, leczenie
 4. Liszajec pęcherzowy
 5. Liszajec noworodków
 6. Gronkowcowy zespół oparzonej skóry
 7. Ropne zapalenie mieszków włosowych
 8. Pospolite zapalenie
 9. Czyraki - objawy
 10. Czyraki - diagnoza
 11. Czyraczność
 12. Czyrak mnogi
 13. Zakażenie gronkowcowcem
 14. Zakażenia fałdu paznokciowego
 15. Zastrzał gronkowcowy
 16. Zakażenia paciorkowcowe
 17. Liszajec niepęcherzowy
 18. Niesztowica
 19. Zapalenie tkanki podskórnej
 20. Przewlekła piodermia bujająca i wrzodziejąca
 21. Wyprzenie bakteryjne - diagnoza

Dlatego stosunkowo rzadko dochodzi do rozwoju chorób ropnych w skórze. Najczęściej są one skutkiem urazu lub miejscowego zaburzenia odporności (zapalne dermatozy, wyprzenia) albo związane z ogólnym schorzeniem wyniszczającym (nowotwory, cukrzyca, mocznica, zakażenie HIV). Do zajęcia skóry dochodzi wskutek działania bakterii o naskórkowym trofizmie lub bakterii toksycznych.

Najczęstszymi bakteriami chorobotwórczymi w zakażeniach skóry są ziarniniaki Gram-dodatnie, głównie gronkowce i paciorkowce β-hemolizujące.  

Gronkowce i paciorkowece - objawy, leczenie 

Gronkowce, a zwłaszcza Staphylococcus aureus, są przyczyną wielu różnych infekcji. S. aureus wytwarza różne enzymy destrukcyjne, z których największe znaczenie ma β-laktamaza inaktywująca penicylinę, a także toksyny: toksynę wstrząsu toksycznego, enterotoksyny i toksyny złuszczające.

S. aureus jest najczęściej przyczyną zakażeń przydatków skóry, mieszków włosowych i gruczołów potowych. Natomiast w przypadku wytwarzania eksfoliatyn u tych pacjentów, którzy nie mogą ich zneutralizować, dochodzi do powstania rozległych zmian spełzającego naskórka.

Spośród paciorkowców głównym patogenem skóry jest Streptococcus pyogenes. Powoduje on zakażenia w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej, często nawet bardzo głębokie, dochodzące do powięzi i ścięgien.

Często ropne choroby skóry mają etiologię mieszaną, gronkowcowo-paciorkowcową, np. liszajec zakaźny, niesztowice, piodermie, wyprzenia bakteryjne.

Wybrane choroby bakteryjne skóry 

Tabela 1. 

Mikroorganizm

Jednostki kliniczne

 

 

 

Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) koagulazododatni

Liszajec zakaźny pęcherzowy

Liszajec noworodków

Gronkowcowy zespół oparzonej skóry (SSSS)

Ropne zapalenie mieszków włosowych

Figówka

Czyrak

Czyraczność

Czyrak mnogi

Ropnie gruczołów potowych ekrynowych noworodków

Infekcje fałdu paznokciowego: zastrzał i zanokcica

Paciorkowiec z grupy A β-hemolizujący (Streptococcus pyogenes)

Róża

 

Zakażenia mieszane: gronkowcowo-paciorkowcowe

Liszajec zakaźny

Niesztowice

Zapalenie tkanki podskórnej

Piodermia przewlekła i bujająca

Wyprzenia bakteryjne

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

Guzek na palcu u stopy i na skroni
Witam od jakiegoś czasu mam niebolący guzek na stopie i dzisiaj pojawił się podobny na skroni. Miękki w dotyku bezbolesny. Dodatkowo walczę z jakąś infekcją. Ropień pod pachą , gorączka na antybioty...
pryszcze na brzuchu? półpasiec?
Witam serdecznie. Od ponad miesiąca mam na brzuchu takie pryszcze, 2 lata temu miałem podobne i półpasiec. Teraz także pojawiły się ogromne bóle w krzyżu schodzące do Lewego pośladka i nerwów czy pó...
gość
Forum: Skóra
Swędzące plamy blisko łokci
Witam, mam problem z plamami w pobliżu łokci. Plamy te są swędzące, pojawiają się i znikają, ale nie znalazłam jeszcze przyczyny które powodują ze się pojawią. Ostatnio długo juz mialam spokoj i od k...
Znamie na udzie
To tylko coś siniakopodobneho czy nie jest fioletowe i na środku krecha jak przejadę to jakby krew ale zdrapać tego nie mogę jest jak pieprzyk
gość
Forum: Skóra
Narośl na głowie
Witam,ostatnio przy obcinaniu włosów narzeczona zauważyła dzwiną narośl na mojej głowie,takie narośle znalazłem jeszcze dwie tylko że mniejsze,ktoś rozpoznaje co to może być?
Wieloletni problem ze skórą w pachwinach i między pośladkami
Mam od dawien dawna problem ze skórą w pachwinach i w szparze między pośladkowej :( Walczę z tym, byłem u kilku dematologów, każdy z nich mówił, że to coś innego. Jeden, że grzybiczne, drugi że jaki...
Reklama:
Reklama: