Reklama:

Rola czynników psychologicznych w powstaniu i przebiegu schorzeń dermatologicznych

dr n.hum. Andrzej Lipczyński

Ten tekst przeczytasz w 20 min.

Rola czynników psychologicznych w powstaniu i przebiegu schorzeń dermatologicznych

ojoimages

Kobieta

Holistyczne spojrzenie na człowieka chorego zmusza za każdym razem do zwrócenia uwagi nie tylko na konkretne schorzenie, ale na całego człowieka z jego sposobem funkcjonowania psychologicznego.

Reklama:


Dermatozy sztucznie wywołane

Do tej grupy schorzeń należą zaburzenia psychopatologiczne, których istotę stanowią zaburzenia psychiczne, w związku z którymi powstają samookaleczenie dokonywanie przez pacjenta.

Urojenia pasożytniczej choroby skóry

Obłęd pasożytniczy skóry nie jest postacią fobii, czyli zaburzeniem lękowym charakteryzującym się unikaniem określonych sytuacji czy przedmiotów. Ma on charakter zaburzenia urojeniowego, w którym osoba wypowiada fałszywy sąd w przekonaniu o jego prawdziwości i nie koryguje tego pomimo oczywistych dowodów jego niedorzeczności..
Tego typu zaburzenia składają się z pojedynczego sądu urojeniowego natury somatycznej. Zaburzenie to rozpoznaje się wówczas, gdy głównym tematem urojenia staje się wrażenie zakłócenia funkcji organizmu. Urojenia somatyczne mogą mieć charakter sądu o wydzielaniu przez ciało lub jego część przykrego zapachu, odoru, przekonanie że skóra opanowana jest przez pasożyty. Munro[22] zaburzenie to określa terminem monosymptomatycznym psychozy hipochondrycznej w związku z wystąpieniem pojedynczego systemu urojeń hipochondrycznych . Zdarza się tak, że obłęd pasożytniczy może być jednym z objawów innych zaburzeń psychicznych i jest niekiedy spotykany w przebiegu schizofrenii czy zaburzeń depresyjnych [ 23,25,36]. Obłęd ten może występować również w przebiegu ciężkiego zatrucia alkoholowego u osób uzależnionych od alkoholu, kokainy, amfetaminy a także w chorobie Parkinsona, pląsawicy Huntingtona, chorobach infekcyjnych, niedoborach witaminy z grupy B, gruźlicy i AIDS [8,33,36]. Do klasycznych objawów należą omamy dotykowe odbierane jako pełzanie robaków, insektów [17,47]. W celu ich wydobycia pacjenci używają nie tylko palców, ale niekiedy igieł czy innych instrumentów. Obłęd pasożytniczy może przebiegać bez zmian na skórze. W większości jednak stwierdza się uszkodzenia od łagodnego zadrapania do zmian głębszych, nawet o charakterze owrzodzeń. Cechą charakterystyczną jest ich asymetria wynikająca z faktu lateralizacji (dominacja prawej lub lewej ręki) [29]. Pacjenci z obłędem pasożytniczym są tak niewzruszeni w swoich przekonaniach, że na ich ciele bądź pod skórą zagnieździły się pasożyty, że przynoszą na dowód skrawki skóry, czasami jakieś paprochy. Jeśli chodzi o sferę psychologiczną, to owi pacjenci są na ogół inteligentni, często ekscentryczni i zazwyczaj wyizolowani społecznie. W tym miejscu warto przypomnieć, że postawa akceptacji jakiej oczekuje się od lekarza nie może oznaczać potwierdzenia jego fałszywych patologicznych przekonań [11].

Dermatoza arteficjalna (dermatitis artefacta)

Dermatoza arteficjalna, to zmiany powstające w efekcie działania na skórę samego człowieka, którym to skutecznie zaprzecza. Na ogół zmiany skórne znajdują się w obszarze ciała dostępnego dla rąk i mogą być różnego rodzaju a tworzone w wymyślny sposób. U wielu pacjentów z dermatozą artefacjalną stwierdza się zaburzenia osobowości typu borderline. Osoby takie charakteryzują się niemożnością tworzenia dojrzałych relacji interpersonalnych, niestałością obrazu siebie, brakiem stabilności afektywnej. Nierzadko pojawiają się próby samobójcze. Zmiany skóry wywołane przez samych pacjentów mogą być przez nich używane do pozyskiwania troskliwej opieki „ wołanie o pomoc” zwłaszcza w sytuacjach stresu psychologicznego, co nie jest aż tak rzadkie u tego typu osób. Niektórzy uważają, że samouszkodzenia są formą radzenia sobie z gniewem i pustką [29,56]. U pacjentów z bardzo zaburzoną osobowością, kontakt z lekarzem trwa tak długo, jak długo wszystkie poczynania spełniają jego oczekiwania i realizują się jego potrzeby. Kiedy brakuje tego, zmienia lekarza [28]. Van Moffaert M. [ 54] donosi, że dla prognozy terapeutycznej ma znaczenie lokalizacja zmian wywołanych na skórze. Najchętniej pomoc psychologiczna przyjmują pacjenci ze zmianami na twarzy i w okolicach genitalnych. Pacjenci ze zmianami rozsianymi na innych częściach ciała, pomocy psychologicznej nie przyjmują i jej nie poszukują. Autorka też podkreśla skuteczność działania placebo na osoby z dermatozą arteficjalną.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

gość
Forum: Skóra
Czerwone plamy
co to takiego ? Dermatolog kazał wygrzewać na słońcu to zniknie.
gość
Forum: Skóra
Zmiany skórne pod piersiami
Witam, ostatnio pod piersiami zrobiło mi się coś takiego z ropnym czymś.. Na początku było to po prostu sine i z tylko małym białym w środku, jednak nacisnęłam na to i zaczęło to się powiększać jak t...
gość
Forum: Skóra
Czy ktoś wie co to
Witam, od dłuższego czasu mam takie plamy na skórze głowy na potylicy, czy ktoś z was może wie co to takiego ?
gość
Forum: Skóra
Co to może być?
Witam. Orientuje się co to może być mam tego coraz więcej... Nie boli ani nie swędzi tylko brzydko wygląda. Błagam o pomoc.
gość
Forum: Skóra
czarne kropki na ręce
ostatnio pojawiły się u mnie czarne kropki na ręce i zastanawiam się co to jest. niestety słabo widać ponieważ rozdrapana skóra (próbowałem wyciągnąć te kropki igłą) zasłania widok na kropki
gość
Forum: Skóra
wysypka
witam serdecznie takie coś narzeczonej wyskoczyło na nogach dermatolog dopiero za dwa tygodnie to jest najszybszy termin czy jest ktoś w stanie określić co to jest przy okazji dodam że nie swędzi...
Reklama:
Reklama: