Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.
Diagnostyka przebarwień
W gabinecie dermatologicznym określenie rodzaju przebarwień ułatwia badanie skóry w Lampie Wooda, emitującej szczególny rodzaj promieniowania. W świetle Lampy Wooda przebarwienia zlokalizowane w naskórku wykazują ciemny, brązowy kolor i mają wyraźne granice. Przebarwienia związane z obecnością nadmiaru barwnika w skórze właściwej mają kolor szaro-brązowy i niewyraźne granice.
Promieniowanie słoneczne a przebarwienia
Na produkcję melaniny wpływ ma wiele czynników (np. poziom hormonów płciowych czy hormonów tarczycy), procesy zapalne i zmiany chorobowe dotyczące skóry, stosowane leki czy uwarunkowania genetyczne. Najistotniejszym czynnikiem regulującym produkcję barwnika jest jednak promieniowanie ultrafioletowe. Maksymalne nasilenie melanogenezy obserwuje się pod wpływem promieni UVB. Pod wpływem promieniowania słonecznego melanocyty wytwarzają większe ilości melaniny, która przekazywana jest do komórek naskórka, powodujące ciemne zabarwienie skóry. Proces ten określa się w medycynie pigmentacją późną. Zwiększoną produkcje melaniny obserwujemy 24-72 godziny po ekspozycji na słońce. Dlatego każdy powyżej opisany rodzaj przebarwień może ulec nasileniu lub utrwaleniu w wyniku dalszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. A każdy rodzaj leczenia przebarwien należy bezwzględnie zacząć od skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.
fot. Eucerin
Zapobieganie i usuwanie przebarwień
W walce z przebarwieniami niezwykle istotne znaczenie ma określenie, a następnie wyeliminowanie czynnika przyczynowego. Niestety w wielu przypadkach okazuje się to trudne lub wręcz niemożliwe. W powstawaniu wszystkich typów przebarwień istotne znaczenie ma pobudzające melanogenezę promieniowanie słoneczne, stąd nie ma możliwości skutecznej walki z przebarwieniami bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Stosuje się leczenie plam barwnikowych z zastosowaniem preparatów farmakologicznych, co zawsze jest procesem długotrwałym, a jego powodzenie w dużym stopniu zależy od dyscypliny pacjenta. Wśród metod walki z przebarwieniami należy też wymienić zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologicznych, takie jak peelingi chemiczne, laseroterapię czy mikrodermabrazję.