Reklama:

Problemy z przebarwieniami skóry

Materiał przygotowany we współpracy z dr n. med. Martą Hasse-Cieślińską, dermatologiem i kosmetologiem, ekspertem Eucerin zdjęcia: Eucerin

Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Problemy z przebarwieniami skóry

Eucerin

Kobieta

Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.

Reklama:

Czynniki wpływające na produkcję melaniny

Najsilniej pobudzająco na syntezę melaniny wpływa promieniowanie ultrafioletowe, ale proces produkcji tego barwnika reguluje cały szereg różnych czynników. I tak, pobudzająco na syntezę melaniny wpływają: hormony przysadki mózgowej (MSH), hormony płciowe (estrogeny) oraz hormony tarczycy, metale (w tym głównie miedź i żelazo), a także stany zapalne skóry. Nasilenie produkcji melaniny po ekspozycji na słońce może wystąpić także pod wpływem niektórych leków lub kosmetyków. Hamująco na produkcję melaniny wpływają natomiast hormony sterydowe kory nadnerczy oraz witamina C.

W przypadku przebarwień, kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za ich wystąpienie jest zwykle promieniowanie słoneczne. Każdy rodzaj przebarwień ulega nasileniu w wyniku ekspozycji na słońce.

fot. Eucerin

Zaburzenia barwnikowe

Zaburzenia barwnikowe na skórze można podzielić na przebarwienia, czyli obszary, na których występuje nadmiar barwnika (hiperpigmentacja) oraz odbarwienia, czyli obszary, na których występuje niedobór barwnika (hipopigmentacja). Klasycznie przebarwienia definiowane są, jako obszary skóry zawierające zwiększoną ilość melaniny w naskórku i/lub skórze właściwej, którym czasem towarzyszy zwiększona ilość melanocytów. Najczęściej występującymi postaciami przebarwień są: piegi, ostuda i plamy soczewicowate.

Piegi to małe, brązowe plamki, pojawiające się na odsłoniętych częściach skóry. Piegi obecne są głównie u osób z jasną karnacją (I i II fototyp), a ich wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie. Z medycznego punktu widzenia piegi to zwiększenie ilości melaniny w warstwie podstawnej naskórka powstające w wyniku przyspieszonej jej syntezy. Piegi zmieniają barwę (ciemnieją) pod wpływem ekspozycji na słońce.

Ostuda inaczej chloasma, melasma, czy maska ciążowa to nieregularne plamy barwy od jasno do ciemnobrązowej, typowo występujące na twarzy: w okolicy czoła, skroni, policzków i wargi górnej. Ostuda jest nabytym zaburzeniem barwnikowym, występującym głównie u kobiet.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Dziwne znamię
Czy to znamię jest groźne? Ma mniej niż 0,5 cm. Ujęcie w powiększeniu.
Co to może być
Wyskoczyło mi coś takiego co to może być
Ślad po zamykaniu naczynek
Dzień dobry. 6 tygodni temu miałam zamykane naczynka nogach. W jednym miejscu zrobila się taka zmiana, czy to normalne, czy jest szansa że zejdzie ? Czy mogłabym to czymś smarować?
Wytatuowany pieprzyk
Witam , miałam robiony tatuaż , dzień później zorientowałam się że tatuator mi go wytatuował , bez konsultacji ze mną , lekko mnie to zestresowało , ponieważ słyszałam że nie powinno się tego robić.....
Co to może być ? Lekarze nie umieją pomóc
Witam Mam taką plamę między wargami sromowymi. Ona swędzi piecze bliżej dni płodnych a okresu ewentualnie jak mam jakąś infekcję. Ogólnie miałam kiedyś kłykciny ale to z trzy lata temu pięknie je us...
Łuszczyca - Czy to nieodwracalne uszkodzenie skóry?
Dzień dobry. Jak w temacie. Zmagam się od kilkunastu lat z łuszczycą i kilka lat temu trochę zaniedbałem regularne smarowanie zmian a teraz ile bym nie smarował to nie mogę się kompletnie pozbyć tego...
Reklama:
Reklama: