Reklama:

Problemy z przebarwieniami skóry

Materiał przygotowany we współpracy z dr n. med. Martą Hasse-Cieślińską, dermatologiem i kosmetologiem, ekspertem Eucerin zdjęcia: Eucerin

Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Problemy z przebarwieniami skóry

Eucerin

Kobieta

Blisko połowa kobiet ma problem z niejednolitym zabarwieniem skóry. Zmiany barwnikowe mogą występować w postaci drobnych, delikatnych plamek takich jak piegi i dodawać uroku, lub tworzyć brunatne ogniska (lub plamy) obejmujące rozległe powierzchnie skóry.

Reklama:

Czynniki wpływające na produkcję melaniny

Najsilniej pobudzająco na syntezę melaniny wpływa promieniowanie ultrafioletowe, ale proces produkcji tego barwnika reguluje cały szereg różnych czynników. I tak, pobudzająco na syntezę melaniny wpływają: hormony przysadki mózgowej (MSH), hormony płciowe (estrogeny) oraz hormony tarczycy, metale (w tym głównie miedź i żelazo), a także stany zapalne skóry. Nasilenie produkcji melaniny po ekspozycji na słońce może wystąpić także pod wpływem niektórych leków lub kosmetyków. Hamująco na produkcję melaniny wpływają natomiast hormony sterydowe kory nadnerczy oraz witamina C.

W przypadku przebarwień, kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za ich wystąpienie jest zwykle promieniowanie słoneczne. Każdy rodzaj przebarwień ulega nasileniu w wyniku ekspozycji na słońce.

fot. Eucerin

Zaburzenia barwnikowe

Zaburzenia barwnikowe na skórze można podzielić na przebarwienia, czyli obszary, na których występuje nadmiar barwnika (hiperpigmentacja) oraz odbarwienia, czyli obszary, na których występuje niedobór barwnika (hipopigmentacja). Klasycznie przebarwienia definiowane są, jako obszary skóry zawierające zwiększoną ilość melaniny w naskórku i/lub skórze właściwej, którym czasem towarzyszy zwiększona ilość melanocytów. Najczęściej występującymi postaciami przebarwień są: piegi, ostuda i plamy soczewicowate.

Piegi to małe, brązowe plamki, pojawiające się na odsłoniętych częściach skóry. Piegi obecne są głównie u osób z jasną karnacją (I i II fototyp), a ich wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie. Z medycznego punktu widzenia piegi to zwiększenie ilości melaniny w warstwie podstawnej naskórka powstające w wyniku przyspieszonej jej syntezy. Piegi zmieniają barwę (ciemnieją) pod wpływem ekspozycji na słońce.

Ostuda inaczej chloasma, melasma, czy maska ciążowa to nieregularne plamy barwy od jasno do ciemnobrązowej, typowo występujące na twarzy: w okolicy czoła, skroni, policzków i wargi górnej. Ostuda jest nabytym zaburzeniem barwnikowym, występującym głównie u kobiet.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Zmiana skórna
Od 2 dni mam zmianę na skórze. Przestałem prać ubrania w płynie hipoalergicznym, a zawsze miałem wrażliwa skórę. Co to może być? Przesyłam zdjęcie.
Trądzik
Mam 16lat, jakieś czas temu miałam lekki atak trądziku i zostały przebarwienia, kupiłam serum z vit c z Garniera i używałam przez tydzień bo był wysyp, odstawiam wszytskie kosmetyki, używam tylko żel...
Wysypka
Witam. Około tydzień po chorobie (gorączka, ból gardła , powiększone węzły chłonne ) dostałem wysypki na twarzy , brzuchu , kończynach. Trwa już około 10 dni. Nie swędzi ale skóra jest przesuszona ...
Zmiana skórna
Witam Jestem mężczyzną. Od paru miesięcy mam zmianę skórną na pośladku. Czasami pojawia się ropa. Czasami czuję uporczywy świąd. Co to może być? Wrzód czy coś innego?
U syna nad prawą pachą
Proszę o pomoc jak pomóc synowi.. Zauważyłam krostki nad pachą prawą, na ciele oraz pod drugą rączką nie ma nic. Czym smarować? Emolienty? Witamina A? Pomocy
Zmiana na nodze
Co to może być?
Reklama:
Reklama: