a ja polecam (kopiuje tekst)
Atopowe zapalenie skóry (
AZS) jest schorzeniem, które rozpoznajemy coraz częściej. Obecnie jest rozpoznawane u 10 - 12% populacji. Najczęściej dotyczy dzieci. W 60% przypadków pojawia się przed ukończeniem 1 roku życia, a w 90% przypadków przed ukończeniem 5 roku życia. Aczkolwiek opisywano przypadki, gdzie pierwsze objawy choroby pojawiły się po 50 roku życia.
Atopowe zapalenie skóry jest to przewlekłe i nawrotowe schorzenie dotyczące naskórka i skóry właściwej, charakteryzujące się wybitnie nasilonym
świądem, typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem
zmian skórnych oraz współistnieniem innych chorób atopowych u pacjenta lub w jego rodzinie.
Pomimo postępu jaki dokonał się w dziedzinie alergologii etiologia i patomechanizm atopowego zapalenie skóry nie są do końca wyjaśnione. Dużą rolę w powstawaniu AZS pełnią czynniki genetyczne, takie jak: zaburzenia odczynowości humoralnej i komórkowej, zaburzenia w metaboliźmie nienasyconych kwasów tłuszczowych czy zaburzenia neurowegetatywne i nieprawidłowości czynnościowe skóry, które w nieznany jeszcze sposób predysponują do wystąpienia tego schorzenia. Podstawowymi czynnikami, które decydują o rozwoju objawów klinicznych są genetycznie uwarunkowane zaburzenia mechanizmów regulujących, prowadzących do nadprodukcji przeciwciał IgE (ATOPIA). U 80% pacjentów z AZS stwierdza się podwyższone poziomy alergenowo swoistych IgE w surowicy. Mimo licznych badań i coraz doskonalszych metod badawczych dotychczas nie zidentyfikowano genu atopii. Dodatkową ważną rolę w patogenezie AZS odgrywają czynniki środowiskowe a mianowicie:
Klimat;
Zanieczyszczenie środowiska;
brak odpowiedniej odzieży (tu: np dermasilk);
Alergeny pokarmowe;
Alergeny powietrzno pochodne;
Czynniki psychiczne i sytuacje stresowe;
Warunki klimatyczne - poprzez wilgotność powietrza, temperaturę i nasłonecznienie oddziaływują bezpośrednio na skórę człowieka.
Zanieczyszczenie środowiska - związki chemiczne powstałe ze spalin, tworzyw sztucznych, pestycydów, herbicydów uszkadzają naturalne mechanizmy odpornościowe ustroju i ułatwiają przenikanie alergenów do organizmu człowieka.
Alergeny pokarmowe -
alergia pokarmowa odgrywa dużą role w patomechanizmie AZS szczególnie u dzieci. Mechanizm działania pokarmów opiera się na natychmiastowej reakcji alergicznej oraz na późnej fazie odpowiedzi IgE zależnej. Najczęściej stwierdza się alergię na mleko krowie i jego produkty, jaja kurze, ryby, soję, pszenicę, orzeszki ziemne. U większości dzieci chorych na AZS z czasem dochodzi do powstania tolerancji w zakresie alergenów pokarmowych natomiast może rozwinąć się alergia powietrznopochodna.
Alergeny powietrznopochodne - do głównych alergenów powietrznopochodnych należą roztocze kurzu domowego, alergeny pyłków roślin (najważniejsze są pyłki roślin wiatropylnych przenoszone przez wiatr na duże odległości), alergeny pochodzenia zwierzęcego (substancje o właściwościach alergenów obecnie są w sierści, naskórku, wydzielinach i wydalinach zwierząt).
W obrazie klinicznym AZS zwykle występują różnorodne wykwity skórne. Do zmian ostrych należą silnie swędzące, rumieniowe grudki i pęcherzyki na rumieniowym podłożu. Mogą współistnieć przeczosy i nadżerki, sączenie surowicznej wydzieliny.
W zmianach podostrych występuje
rumień, przeczosy i złuszczenie.
Natomiast przewlekle zmieniona
skóra jest zgrubiała z charakterystycznie wzmożonym rysunkiem powierzchni oraz występowaniem zwłókniałych grudek.