Reklama:

Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej i całej medycyny.

dr Andrzej Ignaciuk dr hab. Paweł Surowiak

Ten tekst przeczytasz w 10 min.

Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej i całej medycyny.

medforum

Kobieta ze strzykawką

Pierwsza udokumentowana próba zastosowania tkanki pacjenta do korekcji defektu estetycznego została przeprowadzona już w roku 1893. Niemiecki lekarz Franz Neuber dokonał zabiegu transplantacji fragmentu tkanki tłuszczowej pobranej z ramienia pacjenta na jego twarz – konkretnie w miejsce zniekształcone gruźliczym zapaleniem kości.

Reklama:

Ostatnie doniesienia

W ostatnich latach wykazano, że w skórze ludzkiej występują komórki macierzyste o bardzo dużym potencjale. Warto przy tej okazji wskazać na typy komórek macierzystych:

  • TOTIPOTENTNE – posiadające potencjał różnicowania się do każdego typu komórek, w tym łożyska
  • PLURIPOTENTNE – posiadające potencjał różnicowania się do każdego typu komórek, z wyjątkiem łożyska
  • MULTIPOTENTNE – posiadające potencjał różnicowania się w kilka różnych typów komórek
  • UNIPOTENTNE – posiadające potencjał różnicowania się w jeden typ komórek

Z punktu widzenia medycyny regeneracyjnej najbardziej interesujące byłoby pozyskiwanie komórek PLURIPOTENTNYCH (są to komórki najniżej zróżnicowane). Dotychczas były one jednak osiągalne tylko z TROFOBLASTÓW (embrionów w niskim stadium rozwoju), czyli metodą ich pozyskiwania mogłoby być KLONOWANIE. Z tym jak wiadomo łączą się liczne wątpliwości natury etycznej i moralnej.

W ostatnich latach opisano tzw. IPS (induced PLURIPOTENT stem cells – indukowana pluripotentna komórka macierzysta), które są uzyskiwane po stymulacji specjalnymi bodźcami komórek macierzystych, pochodzących ze skóry. Obecnie znajdują się one na poziomie badań. Z komórek skóry udało się naukowcom stworzyć / odtworzyć struktury praktycznie każdego narządu.

Obecnie proponowane są już zabiegi estetyczne, w których oprócz fibroblastów wstrzykiwane są komórki macierzyste (np. Methode Cellesthic). Zabiegi te cechuje dużo wyższa efektywność. Dzieje się tak dlatego, że komórki macierzyste cechuje dużo wyższa zdolność do namnażania się, indukowania otaczających tkanek, wykazują działanie immunomodulujące. Ponadto wykorzystywanie odpowiednio nisko zróżnicowanych komórek macierzystych daje możliwość odtwarzania populacji różnych komórek, nie tylko fibroblastów.

Podejmowane są również próby zastosowania komórek macierzystych skóry w terapii innych schorzeń związanych z wiekiem – chorób krążenia, stawów, cukrzycy itp. Prowadzone są obecnie badania, w których wyhodowane ze skóry pacjenta komórki macierzyste są następnie podawane jemu dożylnie i w leczony narząd, np. dostawowo. Ich wyniki są bardzo obiecujące.

Niewątpliwie działania zapoczątkowane przez lekarzy medycyny estetycznej znajdą w przyszłości zastosowanie w całej medycynie.

fot. pantherstock

Przeszczepy własnych komórek a tegoroczna nagroda Nobla dla Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider i Jack W. Szostak.

Organizm jest tak stary, jak stare są jego komórki macierzyste. Wychodząc z tego założenia, które jest podparte m. in. badaniami laureatów tegorocznej nagrody Nobla dla badaczy, którzy opisali znaczenie telomerów i telomerazy w procesie starzenia się komórek, zabiegi medycyny estetycznej przeszczepów własnych fibroblastów i / lub komórek macierzystych będą w przyszłości ściśle powiązane z biobankingiem.

Co to znaczy? To znaczy, że po przeprowadzeniu zabiegu przeszczepu, można odpowiednią liczbę komórek zamrozić na okres nawet kilkudziesięciu lat w celu ponownego wykorzystywania ich w kolejnych zabiegach. Czyli, że można fibroblasty pobrane np. od 35-letniego pacjenta wstrzykiwać temu pacjentowi nawet po upływie kilkudziesięciu lat. Jest to pierwszy krok do prawdziwego ODMŁADZANIA skóry.

„Badania Noblistów stały się podwaliną wiedzy na temat starzenia się komórek. Dzięki tej wiedzy wiemy, że najlepiej będzie pozyskiwać komórki dla celów medycyny regeneracyjnej od jak najmłodszych pacjentów.” - mówi dr Paweł Surowiak z Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL - „Ponadto, możliwość określenia „wieku komórek”, właśnie na podstawie długości telomerów czy aktywności telomerazy, może się stać metodą diagnostyczną, wykorzystywaną w celu oceny jakości materiału pozyskanego do hodowli i przeszczepu.”

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Czy jest sie czym martwić?
Witam Was serdecznie, czy jest powód do niepokoju? Coś takiego pojawiło się na rece, z dnia na dzień, ok. 1, 5 cm od wczoraj nieznacznie się powiekszylo. Nie mogę przekonać mamy na wizytę u lekarza, ...
Zmagasz się z trądzikiem, łuszczycą, AZS lub inną dermatozą?
Weź udział w badaniu dotyczącym życia z chorobą dermatologiczną. https://forms.gle/2RNuYabeGgr7tS4w6 Wypełnij proszę tę krótką ankietę. Jest całkowicie anonimowa, a poświęcając zaledwie chwilę ...
Plamy u dziecka
Witam, co to mogą być za plamy? Dziecka nie ugryzł żaden owad, plamy nie swędzą.
Plamy na ciele u dziecka
Witam, co to mogą być za plamy? Dziecka nie ugryzł żaden owad, plamy nie swędzą.
Zaczerwienienie na nodze niemowlaka
Od ponad miesiąca niemowlak ma widoczne na zdjęciu zaczerwienienie. Smarowane dwa razy dziennie Mustela Stelatopia intense i kilka razy dziennie LA ROCHE-POSAY LIPIKAR AP+M. Widoczna jest lekka popra...
Co to jest??
Witam proszę o pomoc, czy wie ktoś co to jest i jak to wyleczyć??? Dosłownie mi dzisiaj wyskoczyło, wczoraj na pewno jeszcze tego nie miałem
Reklama:
Reklama: