Nasza wiedza na temat chorób wenerycznych, czyli takich przenoszonych droga płciową cały czas jest znikoma. Cały czas nie wiemy jakimi chorobami możemy zarazić się przez seks, jaki wpływ mają na nasze zdrowie, a nawet życie i jak są leczone. Badania naukowe pokazują, że niektóre osoby nie wiedzą jak podzielone są choroby weneryczne. W chwili obecnej istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Dzieli się je na te o podłożu wirusowym, pasożytniczym oraz grzybiczym i bakteryjnym.
Choroby przenoszone drogą płciową
O chorobach przenoszonych drogą płciową powinni wiedzieć zarówno mężczyźni jak i kobiety. Dotyczy to w szczególności osób, które często zmieniają partnerów, uprawiają przygodny seks ale także osób będących w stałych związkach. Wśród bakteryjnych chorób wenerycznych na szczególne zainteresowanie zasługują:
Chlamydioza, choroba przenoszona drogą płciowa wywołana przez bakterie o nazwie Chlamydia trachomatis. W większości przypadków spotykana jest ona u młodych osób. Ponieważ jest to choroba niebezpieczna nie tylko dla zdrowia ale także dla życia pacjenta (powoduje poronienie a także bezpłodność) wymaga ona zawsze specjalistycznego leczenia.
Objawami, które świadczą o tym, iż zostaliśmy zakażeni bakterią są:
- ból jąder,
- ból w podbrzuszu,
- zapalenie jąder,
- krwawienie po stosunku,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- krwawienie między miesiączkami.
W leczeniu stosowany jest antybiotyk. Po zakończeniu leczenia należy wykonać badanie: wymaz z szyjki macicy bądź cewki moczowej.
Rzeżączka to choroba, która wywoływana jest przez bakterie dwoinki. Możemy zarazić się nią podczas seksu: oralnego, analnego oraz klasycznego. Niestety nie wiele osób wie, że bardzo często zarażamy się nią także poprzez używanie wspólnych ręczników, bielizny czy przy siadaniu na desce klozetowej, która zawiera bakterie.
Jest to bardzo zakaźna choroba, której najczęściej spotykane objawy to:
- ból cewki moczowej,
- zapalenie żołędzi,
- obrzęk jąder,
- ropna wydzielina z cewki moczowej,
- ból i mocne pieczenie podczas oddawani moczu,
- ból w podbrzuszu,
- upławy u kobiet.
Rzeżączka to choroba, która wymaga zawsze leczenia. W tym czasie nie są zalecanie kontakty seksualne. Nieleczona choroba weneryczna prowadzi do problemów z zajściem w ciążę, silnego stanu zapalnego narządów wewnętrznych oraz niepłodności.
Kiła, to choroba weneryczna wywołana przez bakterie krętka bladego. Zarażamy się nią podczas kontaktów seksualnych ale także przez pocałunek (zajmuje ona wtedy jamę ustna i w niej się rozmnaża). Pierwsze objawy pojawiają się do 2 tygodni od zakażenia.
Są to najczęściej:
- wysypka na skórze,
- gorączka,
- powiększone węzły chłonne,
- problemy z wątrobą,
- owrzodzenia (najczęściej niewielkich rozmiarów),
- ból głowy,
- ból gardła,
- problemy z sercem.
Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia – antybiotykoterapia. W czasie leczenia powinno się unikać kontaktów seksualnych.