Reklama:

Grzybice skóry i paznokci

Dr n.med. Aneta Kwiecień

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Grzybice skóry i paznokci

medforum

Ręka

Do grzybów chorobotwórczych odgrywających istotne znaczenie w praktyce lekarza dermatologa należą: dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz pleśniowce. Wywołują one grzybice skóry gładkiej i owłosionej, błon śluzowych oraz paznokci. Do rozwoju zakażenia grzybiczego predysponuje wiele czynników: zmniejszenie odporności w przebiegu chorób nowotworowych, AIDS oraz stan immunosupresji organizmu, wywołany stosowaniem leków kortykosteroidowych i cytostatyków.

Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, otyłość, a także niedoczynność tarczycy, zmniejszenie stężenie estrogenów u kobiet po okresie menopauzy, nadmierna potliwość predysponują do rozwoju zakażeń grzybiczych. Diagnostyka grzybic powinna być oparta nie tylko na obrazie klinicznym, ale także na badaniu mikologicznym bezpośrednim i hodowli, ponieważ grzybice skóry mogą imitować wiele innych dermatoz, dlatego też sam obraz kliniczny często nie jest wystarczający do postawienia właściwego rozpoznania.

Reklama:

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Infekcje grzybicze

gość
Grzybica?
Od dłuższego czasu walczę z takimi zmianami, może ktoś coś się wypowiedzieć? Dziwne pęknięcia i przebarwienia Czy obrzezanie by rozwiązało problem?
gość
Co to może być?
Dermatolog twierdzi, że to włókniaki. Nie są to klykciny?
gość
Paznokieć co z tym robić? Co to jest?
Witam, Od jakiegoś czasu mam dziwne białe falowane kreski na paznokciu u nogi, co to jest? Jak się tego pozbyć?
gość
Krosty na skórze penisa
Witam, Od pewnego czasu mam kilka krost na skórze penisa. Nie boli i ni swędzi. Czy muszę to skonsultować z lekarzem?
Zmiany na penisie
Witam, około dwa tygodnie temu pojawiły mi się czerwone kropki na żołędziu penisa jak na zdjęciu. Odczuwałem dość mocne swędzenie. Zakładam, że to drożdżyca. Kupiłem w aptece maść Clotrimazolum i sto...
gość
Czerwone chrosty na żołędzi
Cześć, Mój problem wygląda następująco, mam na żołędzi penisa czerwone chrosty, oraz widoczne jakby rozgałęziające się żyłki. Dodatkowo mam zaczerwieniony napletek. Robiłem już różne badania - ch...
Reklama:
Reklama: