Reklama:

Pielęgnacja dłoni przesuszonych płynem do dezynfekcji

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Pielęgnacja dłoni przesuszonych płynem do dezynfekcji

PantherMedia

Krem do rąk

W dobie pandemii o wiele częściej myjemy dłonie i dezynfekujemy je. Środki przeznaczone do tego celu wpływają negatywnie na kondycję naszej skóry  staje się napięta i podrażniona. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę dłoni, by była zdrowa.

Reklama:

To, że skóra dłoni jest tak podatna na urazy, wiąże się z jej specyficzną budową – mało gruczołów łojowych, dużo gruczołów potowych. Obecnie, gdy w związku z zagrożeniem koronawirusem celem ochrony myjemy i dezynfekujemy dłonie o wiele częściej, narażamy skórę na osłabienie jej warstwy hydrolipidowej, która odpowiada za natłuszczenie, a tym samym ochronę.

Co zatem robić, by zabezpieczyć skórę przed urazami? Oto 4 kroki pielęgnacji:

Po pierwsze – odpowiednie mydło

Należy dokładnie sprawdzać skład mydła. Bardzo często mydła antybakteryjne wzbogacone są triklosanem (ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne, niestety także powoduje reakcje alergiczne). Mydła ponadto cechuje zasadowy odczyn, który także po dłuższym stosowaniu (ręce myjemy kilkanaście, kilkadziesiąt razy dziennie) może negatywnie odbić się na skórze dłoni.

Ważne! Wybieraj mydła, które mają w swoim składzie substancje nawilżające oraz odżywiające.

Po drugie  substancje pomocnicze w środkach dezynfekujących

Żel antybakteryjny bądź płyn dezynfekujący powinny zawierać nie tylko substancje odpowiedzialne za działanie antybakteryjne i antywirusowe (m.in. etanol), ale także substancje pomocnicze, które ochronią kondycję skóry. Do substancji tych zaliczamy m.in.:

  • glicerynę,
  • aloes,
  • witaminę E.

Po trzecie  odżywczy krem do rąk

Stosowanie kremu do rąk powinno być podstawą codziennej pielęgnacji.

Ważne! Krem do rąk powinniśmy używać kilka razy dziennie, a najlepiej po każdym myciu i odkażeniu rąk.

Krem powinien być odpowiednio dostosowany, by łagodzić podrażnienia, nawilżać, a także pielęgnować i regenerować naskórek. Składniki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, to:

  • prowitamina B5 (d-panthenol),
  • witamina A,
  • witamina E,
  • gliceryna,
  • wazelina,
  • ceramidy,
  • mocznik,
  • alantoina,
  • kwas hialuronowy.

Prócz kremu warto stosować także inne produkty pielęgnacyjne, takie jak serum, peelingi, emulsje, maseczki do rąk, olejki i oliwki.

Po czwarte  emolienty

W przypadku wyraźnego podrażnienia – gdy skóra dłoni jest czerwona, piecze, pęka – zaleca się stosowanie kremów, które odnawiają płaszcz lipidowy, odbudowują barierę skórno-naskórkową. Kremy te to tzw. emolienty (polecane osobom z atopowym zapaleniem skóry).

Ważne! Produkty te należy używać po każdym myciu rąk, jeżeli następnie ich nie dezynfekujemy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Dziwne znamię
Czy to znamię jest groźne? Ma mniej niż 0,5 cm. Ujęcie w powiększeniu.
Co to może być
Wyskoczyło mi coś takiego co to może być
Ślad po zamykaniu naczynek
Dzień dobry. 6 tygodni temu miałam zamykane naczynka nogach. W jednym miejscu zrobila się taka zmiana, czy to normalne, czy jest szansa że zejdzie ? Czy mogłabym to czymś smarować?
Wytatuowany pieprzyk
Witam , miałam robiony tatuaż , dzień później zorientowałam się że tatuator mi go wytatuował , bez konsultacji ze mną , lekko mnie to zestresowało , ponieważ słyszałam że nie powinno się tego robić.....
Co to może być ? Lekarze nie umieją pomóc
Witam Mam taką plamę między wargami sromowymi. Ona swędzi piecze bliżej dni płodnych a okresu ewentualnie jak mam jakąś infekcję. Ogólnie miałam kiedyś kłykciny ale to z trzy lata temu pięknie je us...
Łuszczyca - Czy to nieodwracalne uszkodzenie skóry?
Dzień dobry. Jak w temacie. Zmagam się od kilkunastu lat z łuszczycą i kilka lat temu trochę zaniedbałem regularne smarowanie zmian a teraz ile bym nie smarował to nie mogę się kompletnie pozbyć tego...
Reklama:
Reklama: