Objawy i przebieg zmian skórnych w ciąży
W ciąży następuje zmiana pigmentacji skóry. Ciemniejsze stają się
brodawki sutkowe, jak również tzw. linia biała pępka. Tam właśnie w czasie ciąży pigment odkłada się w nadmiernej ilości. Swoje zabarwienie zmienia również srom. Mogą pojawić się również bardzo brzydkie ciemne przebarwienia na twarzy. Obejmują one zazwyczaj nos i policzki lecz mogą się pojawić także na czole. Jest to tzw. ostuda ciężarnych. Większość przebarwień pigmentacyjnych występujących w czasie ciąży zanika samoistnie w kilka dni po porodzie.
Podczas ciąży znacznemu nasileniu ulęgają również inne przebarwienia jak piegi, blizny czy
znamiona występujące przed ciążą. Prócz przebarwień u kobiet ciężarnych najczęściej pojawiającą się
zmianą skórną są rozstępy. Pojawiają się zazwyczaj nagle pod postacią sinoczerwonych linii. Powstają one na skutek zmniejszonej elastyczności skóry oraz szybkim przyrostem masy ciała. Najczęściej zlokalizowane są na piersiach i na brzuchu oraz na pośladkach i udach.
Niestety te zmiany są nieodwracalne i po ciąży nie znikają choć znacznie bledną. W związku z tym, iż u kobiet ciężarnych masa ciała zwiększa się i częściej dochodzi do nadmiernego pocenia, szczególnie u kobiet otyłych, mogą pojawić się swędzące zmiany na skórze. Są to tzw. potówki, które najczęściej są wynikiem nieprawidłowej higieny.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zmiany skórne w ciąży
Takie zmiany skórne jak przebarwienia czy też rozstępy nie wymagają konsultacji lekarza. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ciąży i nie maja na nią najmniejszego wpływu. Jeżeli pojawią się inne niepokojące zmiany jak nagła wysypka, powiększające się brodawki i inne należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia chorób zakaźnych czy też nowotworowych.
Leczenie zmian skórnych w ciąży
Istnieje wiele różnych środków, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów skórnych. Regularne natłuszczanie skóry środkami przeciwko rozstępom znacznie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Jednak w związku z tym, że są one uwarunkowane genetycznie jak również uzależnione od gospodarki hormonalnej, jak również przyrostu masy ciała, czasami są to środki niewystarczające i pomimo usilnych zabiegów nie udaje się ich uniknąć.
Niewątpliwie należy dbać o odpowiednią
dietę by nie dopuścić do zbyt szybkiego i nadmiernego przyrostu masy ciała. Odpowiednie dbanie o higienę ciała pozwoli uniknąć nieprzyjemnie swędzących podrażnień czy wyprzeń skórnych. Częste kąpiele oraz dokładne osuszenie ciała, szczególnie w miejscach do których dostęp powietrza jest utrudniony jak fałdy skórne pozwolą na znaczne zmniejszenie możliwości się ich pojawienia.