Przejdź do:
Objawy i przebiegPokrzywka to schorzenie, którego istotą jest obrzęk tkanki podskórnej objawiający się charakterystycznymi wypukłymi bąblami na skórze. Biorąc pod uwagę czas trwania objawów wyróżnia się pokrzywkę ostrą i przewlekłą . Pokrzywka może mieć charakter alergiczny - najczęstszy (np. w razie uczulenia na alergeny kota) lub niealergiczny (w razie reakcji na niektóre leki).
Dodatkowo wyróżnić można pokrzywki fizykalne, które wywołują czynniki fizyczne, takie jak zimno, ucisk czy światło słoneczne. Pokrzywki mogą się pojawić także u chorych z zakażeniami (np. wirusowymi), nowotworami, chorobami autoimmunologicznymi i innymi schorzeniami. Są również przypadki, gdzie nie udaje ustalić się czynnika patogenetycznego, taka pokrzywka nazywana jest idiopatyczną.
Objawy i przebieg pokrzywki
Objawy i przebieg:
Podstawowym objawem są bąble pokrzywkowe, swędzące, piekące, o barwie różowej lub białej otoczone rumieniem, wyniosłe ponad powierzchnię skóry, pojawiające się po kontakcie z czynnikami wywołującymi.
Ostra pokrzywka zwykle pojawia się nagle, w ciągu kilku minut lub godzin. Charakterystyczne dla niej jest szybkie ustępowanie zmian. W pokrzywce przewlekłej natomiast wykwity mogą występować codziennie lub okresowo (na przykład raz w tygodniu), w ciągu roku może dojść do samoistnej remisji, ale może też występować okresowo przez wiele lat.
Leczenie:
Każdy przypadek wymaga konsultacji z lekarzem
Podstawą leczenia są leki przeciwhistaminowe, antyalergiczne. Natomiast jeśli chodzi o zalecenia ogólne wymienić należy przed wszystkim unikanie czynników wyzwalających oraz w przypadku pokrzywki wtórnej – leczenie choroby podstawowej.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę czy pokrzywce nie towarzyszą objawy typowe dla wstrząsu anafilaktycznego (duszność, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca) - taki stan wymaga pilnej hospitalizacji.