Reklama:

Twardzina układowa

lek. med. Patrycja Nowak

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Twardzina układowa

Panthermedia

Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet

Twardzina to choroba układowa tkanki łącznej, jej istotą jest postępujące włóknienie skóry i narządów wewnętrznych. Występuje w dwóch formach – w postaci uogólnionej i rozlanej. Jeśli chodzi o zmiany skórne najczęściej rozwijają się zmiany obrzękowe lub zanikowe, zwykle w obrębie rąk i twarzy.

Charakterystyczne dla twardziny uogólnionej jest występowanie objawu Raynaunda, może on pojawić się nawet na kilka lat przed wystąpieniem objawów twardziny.

Reklama:

Twardzina to choroba układowa tkanki łącznej. W postaci uogólnionej zmiany dotyczą skóry, układu naczyniowego, układu kostnego i mięśni oraz narządów wewnętrznych. Natomiast w postaci ograniczonej zmiany dotyczą wyłącznie skóry lub skóry i tkanki podskórnej. 

Charakterystyczne dla twardziny uogólnionej jest występowanie objawu Raynaunda, który polega na napadowym zblędnięciu palców rąk (rzadziej stóp) wskutek skurczu tętnic, z następczym zasinieniem oraz przekrwieniem, często towarzyszy temu ból. Objaw Raynunda może pojawić się nawet na kilka lat przed wystąpieniem objawów twardziny.

Jeśli chodzi o zmiany skórne najczęściej rozwijają się zmiany obrzękowe lub zanikowe, zwykle w obrębie kończyn górnych i twarzy. W obrębie twarzy charakterystyczne są zmiany zanikowe nosa i czerwieni wargowej z promienistym bruzdowaniem w jej okolicy. W obrębie rąk występuje stwardnienie palców  - tzw. sclerodactylia oraz ścieńczenie skóry na opuszkach palców ze zmianami martwiczymi. W zaawanasowanych przypadkach dochodzi do przykurczu i unieruchomienia.

Zmiany narządowe jakie rozwijają się w przebiegu twardziny dotyczą najczęściej:

  • układu krążenia - mogą rozwinąć się zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia,
  • płuc - pod postacią objawów włóknienia, zapalenia opłucnej,
  • przełyku – atonia dolnej części przełyku, powodująca zaburzenia połykania,
  • nerek – zmiany typu nadciśnienia złośliwego,
  • układu kostnego – zapalenie torebek ścięgnistych z towarzyszącym bólem stawów, przyspieszony rozwój osteoporozy,
  • układu mięśniowego – przerost tkanki łącznej międzymięśniowej.

Leczenie skierowane jest przeciwko poszczególnym składowym choroby, tj: stanowi zapalnemu, zmianom naczyniowym, procesowi włóknienia. Leczenie przyczynowe nie jest możliwe, ze względu na niepoznany do końca mechanizm patogenetyczny.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Skóra

gość
Forum: Skóra
Zmiana pieprzyka
Miałam w tym miejscu zwykły, płaski pieprzyk, a ten teraz sie powiększył i uwypuklił. Czasemi swędzi. Czy to normalne? Czy jednak powinnam iść to zbadać.
gość
Forum: Skóra
Plamy na rękach
Witam , pojawiają mi się coraz częściej takie czerwone plamki na obu rękach ,nie piecze, nie swędzi, nie boli, nie wiem co z tym zrobić , są mocno czerwone po jakimś czasie płowieją , co to może być
gość
Forum: Skóra
Łuszczyca skóry głowy – leczenie MTX a skutki uboczne
Zaczynam mieć coraz bardziej zaawansowaną łuszczycę skóry głowy i lekarz zaproponował metotreksat. Trochę się boję skutków ubocznych i nie wiem, czy warto zaczynać tak poważne leczenie, skoro zmiany ...
gość
Forum: Skóra
Czerwone plamy na nogach
Witam, mieszkam za granicą od 3 około miesięcy mam czerwone plamy na nogach, głównie goleniach. Byłam tydzień temu u pielęgniarki i zbadała to jakimś takim rocznym wziernikiem i za bardzo nie wiedzia...
gość
Forum: Skóra
Rany na pośladkach
Dzień Dobry , posiadam to od pół roku na pośladkach . najpierw było delikatne , następnie drapałem gdyż strasznie swędziało i doprowadziłem do tego co jest. Biorę leki na stłuczoną wątrobę. Obecnie...
Plamka na skórze głowy
Znalazłam taką zmianę na skórze głowy mojej mamy. Nie swędzi i nie boli. Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?
Reklama:
Reklama: